Από τους μαθητές και τις μαθήτριες για τις μαθήτριες και τους μαθητές,

Τώρα που οι Πανελλήνιες κοντοζυγώνουν τι μπορεί να κάνει κάποιος ή κάποια ένα απόγευμα που ζορίζεται πολύ, που το άγχος έχει φτάσει στα ύψη. Εσάς τι σας βοηθά να κάνετε ή να σκέφτεστε;

• Βόλτα με την παρέα μου. Ξεφεύγω από τη ρουτίνα του διαβάσματος, λέμε αστεία και ξεχνιέμαι.
      • Να ζωγραφίσω. Ηρεμώ έχοντας και κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό στο μυαλό μου.
      • Να ακούσω μουσική. Βάζω τα ακουστικά και πάω σε άλλο κόσμο.
      • Κλείνω τα βιβλία να ξεκουραστώ και σκέφτομαι άλλα πράγματα.
      • Με τη μουσική χαλαρώνω και ξεχνιέμαι.
      • Γυμναστική έξω από το σπίτι για να πάρω αέρα.
      • Μια βόλτα, μόνο να περπατήσω, χωρίς να συζητάω τίποτα.
      • Ο ύπνος για να ξεφύγει το μυαλό.
      • Να φύγω από το χώρο που διαβάζω.
      • Μουσική και γυμναστική. Με τη μουσική στο τέρμα, για να μην μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο.
      • Να αλλάξω το μέρος που διαβάζω. Να μετακομίσω για λίγο στο μπαλκόνι.
      • Να συζητήσω με τους φίλους για να δω και τη δική τους οπτική.
      • Αγοράζω πράγματα για τις διακοπές.
      • Χειροτεχνίες και πλέξιμο για να φύγει το μυαλό για λίγο.
      • Οι ταινιές και οι σειρές.
      • Να φάω κάτι που μου αρέσει.
      • Να οργανώσω και να συμμαζέψω το δωμάτιο μου.
      • Δεν θέλω να συζητάω με κανέναν τις Πανελλήνιες, το ανακοίνωσα σε όλους. Δεν θέλω να ακούω για εξετάσεις.
      • Το μαγείρεμα, να κάνω κάτι δημιουργικό πέρα από το διάβασμα,
      • Να έχω και άλλους στόχους, όπως το δίπλωμα του αυτοκινήτου.
      • Να βλέπω ποδόσφαιρο για να εκτονωθώ και να ξεχαστώ. Δεν μπορείς να σκέφτεσαι τα μαθήματα στο γήπεδο.
      • Βόλτα στη γειτονιά, να αδειάσει το μυαλό.
      • Να πηγαίνω κάποιες μέρες στο σχολείο. Να μην είμαι μόνο στο σπίτι
      • Να λύνω ασκήσεις με μουσική για να περάσει πιο ευχάριστα και πιο γρήγορα η ώρα.
      • Μουσική στο τέρμα με ακουστικά και ο χορός για να μην μπορώ να σκέφτω αυτά που με αγχώνουν.
      • Να κλαίω όταν μαζευτούν πολλά στο μυαλό μου.
      • Να έχω ένα πρόγραμμα στη μέρα, πέρα από το διάβασμα, όπως πχ να πάω στο φροντιστήριο ή στην εκκλησία, για να μην είμαι όλη μέρα στο δωμάτιο και σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια.
      • Να κάνω γυμναστική, να επικεντρωθώ στις ασκήσεις πώς θα τις κάνω σωστά και έτσι να μην σκέφτομαι τα μαθήματα.
      • Να κάνω γυμναστική για να εκτονώσω την ένταση της ημέρας.

Με βοηθά μερικές φορές να σκέφτομαι:

• Όταν αγχώνομαι ότι δεν προσπάθησα αρκετά, με βοηθά να σκέφτομαι τι θα μπορούσα να κάνω αργότερα.
      • Δεν θα κρατήσει για πολύ ακόμη.
      • Ένα εναλλακτικό πλάνο.
      • Δεν με καθορίζει το αποτέλεσμα. Σε όποια φάση ζωής και να βρίσκεσαι, μπορείς να τα καταφέρεις με περισσότερον από έναν τρόπους.
      • Θα φύγω επιτέλους από το σπίτι.
      • Να επικεντρωθώ στο τώρα, να μην τα σκέφτομαι όλα μαζί.
      • Μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα πέρα σπό τις Πανελλήνιες.
      • Η ζωη δεν τελειώνει εδώ.
      • Το καλοκαίρι είναι κοντά.
      • Του χρόνου δεν θα κάνω τίποτα από αυτά.
      • 10 Ιουνίου μεσημέρι!

Μαθητές & Μαθήτριες 5ου ΓΕΛ

Διάκριση μαθητή στην Ελληνική Οικονομική ΟλυμπιάδαΔιάκριση μαθητή στην Ελληνική Οικονομική Ολυμπιάδα

Η Οικονομική Ολυμπιάδα είναι ένας διεθνής διαγωνισμός οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες λυκείου. Βασίζεται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και φιλοδοξεί να συμβάλει στην