ΤΟ 5o ΓΕΛ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 στο 1ο ΓΕΛ Κατερίνης οι 5οι διασχολικοί αγώνες επιχειρηματολογίας των Γενικών Λυκείων της Πιερίας σε συνεργασία με τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Πιερίας και τη Σύμβουλο  Εκπ/σης Φιλολόγων Πιερίας, κ. Βαΐα Αγγέλη. Την ομάδα του 5ου ΓΕΛ αποτελούσαν οι μαθητές Παντελίδου Ελένη, Σαμακοβλής Κωνσταντίνος, Σόκα Κατερίνα, Φτεργιώτη, Σταματία Χαριτίδου Παυλίνα με υπεύθυνες καθηγήτριες την Καλαϊτζή Σοφία και την Πατρή Αλεξάνδρα.

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για την εξαιρετική παρουσία τους, το ήθος τους, το θάρρος τους, την άνεση μπροστά στο ακροατήριο. Τους δόθηκε η δυνατότητα να αναπτύξουν μία διαφορετικού τύπου συνεργασία και σχέση με τους καθηγητές, τους συμμαθητές τους και να εισαχθούν στο πνεύμα της υγιούς διασχολικής άμιλλας με κύριο κριτήριο την ομαδική εργασία και το σεβασμό της διαφορετικής θέσης. Εξάλλου, τα μαθησιακά και παιδαγωγικά οφέλη των αγώνων επιχειρηματολογίας υπηρετούν  την πεμπτουσία του Δημοκρατικού σχολείου.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βαΐα Αγγέλη και το 1ο ΓΕΛ Κατερίνης για την άψογη διοργάνωση των αγώνων.

Η Διευθύντρια  Σκούμπα-Πατσαρίκα Σοφία και ο σύλλογος διδασκόντων του 5ου ΓΕΛ Κατερίνης

5η Πανελλήνια Διημερίδα ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ Κλασικού Αθλητισμού στην Αρχαία Μεσσήνη5η Πανελλήνια Διημερίδα ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ Κλασικού Αθλητισμού στην Αρχαία Μεσσήνη

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο ΣχολείοΠανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας